X Egeçev Temel Atma Töreni

MENU

Tarihçe

Tarihçe

Muzaffer Pınarbaşı Cam Şişe İşletmesi

  • office
  • office

 

1997 yılında Şişe Cam Holding bünyesindeki, Anadolu Cam Sanayi A.Ş. ile anlaşarak Ege Bölgesi Cam Kırığı Ana Tedarikçisi olmuştur. 1997 yılında gereken yatırımları yaparak Cam Ambalaj Atıklarını, cam harmanına doğrudan hammadde olarak vermeye olanak sağlayan fırına hazır cam kırığı tesisini kurmuştur. Bu tesis Anadolu Cam Sanayi fabrikalarının dışında kurulan ilk özel yatırım olma özelliğine de sahip bulunmaktadır. 

1997 yılında İzmir , Aydın, Denizli, Manisa, Muğla, Balıkesir, Çanakkale  il sınırları içerisinde yaklaşık 50 belediyede 1.500 noktada kumbaralar aracılığı ile Cam Ambalaj Atığı toplama sistemini kurup, işletmiştir. Vinçli ve damperli kamyonlar aracılığı ile Cam Şişe Kumbarasılarda biriken ambalaj atıkları toplanıp, geri kazanılması sağlanmıştır.

1997 yılında EGEÇEV firması kardeş firmamız olarak faaliyetine başlamıştır.

1998 yılında cam ambalaj atığının, yanı sıra PET ambalaj atığı alımlarına başlayan işletmemiz, öncelikle PET ambalaj atıklarını toplayıp, preslemeye başlamıştır. 2001 yılından itibaren PET ambalajlarının kırma ve yıkamasına dönük olarak yeni bir tesis kurmuştur. PET ambalaj atıklarının ayıklanıp, kırılması ve ardından yıkanıp, kurutulması sonucunda üretilen yıkanmış PET şişe kırığı üretiminde ülkemizin büyük işletmelerinden biri olmuştur.

2001-2002 yıllarında Çin ve Belçika gibi ülkelere geri dönüşümde kullanılmak üzere yarı mamul satışı gerçekleştirilmiştir.

2004 yılında Plastik (PP) granül hattı üretime alınmış olup, bu hat ile kullanım sonrası Plastikler (PP) ekstrüderden geçirilerek, plastik enjeksiyon sanayine hammadde üretilmektedir.

2005 yılında mevcut PET yıkama ve kurutma hattında iyileştirmeler yapılarak, yıkama ve kurutma operasyonlarında otomasyona geçildi.

2009 yılında Almanya menşeli S+S (Seperation and Sorting Technologies GmbH) firmasından satın alınan Renk Seperatörü (SpekMAG) ve şişe formunda ayırım yapan Polimer Seperatörü (VARISORT) ile ayrıştırma teknolojisinde geleceğe yönelik yatırımlar gerçekleştirilmiştir. 

2010 yılında Xinda marka kompaund makinesi üretim sistemine dahil edilerek, PET kırıklarından granül elde edilmiştir.

2011 yılında PET şişelerin üzerinde bulunan kapak ve etiketlerin ayrılması için Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni bir tesis açılmıştır. Burada bulunan ayrıştırma sistemleri ve ekstrüderler ile üretim firelerinin yeniden sanayiye kazandırılması sağlanmıştır.

2012yılında bilgisayar kontrollü yıkama sistemi devreye alınmıştır. Bu sistemin ardına kırık formundaki plastikleri renklerine ve polimer cinslerine ayıran NIR teknolojili separatör makinesi ilave edilmiştir. Böylelikle yüksek kalitede, standart ürün elde edilmesi sağlanmıştır.

2013 yılında cam kırığı toplama sistemi ile ilgili olarak Hooklift’li araçlar aracılığı ile konteyner sistemine geçilerek cam kırığı toplama kanallarının güçlendirilmesi ve toplanan cam kırığı miktarının arttırılması sağlanmıştır.

2013 yılında PC (Polikarbonat) şişe geri dönüşümüne başlanmıştır. Su dolum tesislerinden itina ile alınan PC damacana şişeleri son teknoloji sistemleri kullanılarak, işlenmekte ve levha üretiminde kullanılmak üzere üst kalitede ürün elde edilmiştir.

Firmamız geri dönüşüm teknolojilerini geliştirme konusunda kararlılıkla yürümekte olup tasarımı kendisine ait olan özgün yöntemler kullanarak müşterilerine yüksek kalitede geri kazanılmış mamulleri sunmaya şimdi olduğu gibi gelecekte de devam edecektir.

İşletmelerimiz Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından , Katı Atıkların Kontrolü  hükümlerine göre Toplama ve Ayırma Tesisi Lisansı ile Geri Dönüşüm Tesis Lisansı alan ilk işletmelerden olmuştur. Halen Çevre ve Orman Bakanlığından, Lisanslı Toplama ve Ayırma Tesis Lisansı ile Geri Dönüşüm Tesis Lisansı bulunan bir işletme olarak faaliyetlerine devam etmektedir.